0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uus uuring Euroopas: tubakaharjumusest loobumisel on tõhusamad just e-sigaretid

Uus Euroopas tehtud uuring näitab, et e-sigarettide abil suudavad tubakasuitsetajad oma harjumusest loobuda tõhusamalt kui muid meetodeid kasutades. Uuringus osales üle tuhande regulaarse suitsetaja, kellest mõned said kasutada piiramatult e-sigarette ja lisatoetust nagu nikotiiniplaastrid ja nõustamine, teised aga ainult nõustamist ja muid abivahendeid, kuid mitte e-sigarette.

Kuue kuu pärast suutis e-sigarettide grupi suitsetajatest loobuda 29%, võrreldes teiste meetodite grupi 16%-ga. Uuring toetab väiteid, et e-sigaretid on efektiivsed suitsetamisest loobumise abivahendid. Lisaks keskendub uurimisrühm järgnevatel aastatel e-sigarettide ohutuse pikaajalisele jälgimisele.

See uuring näitab, et e-sigarettide abil suudavad tubakasuitsetajad oma harjumusest loobuda sagedamini kui need, kes kasutavad teisi meetodeid suitsetamisest loobumiseks. Berni Ülikooli teadlased on avaldanud raporti, mis tõdeb, et kuigi e-sigarettide kasutajad on tõenäolisemalt võimelised suitsetamisest loobuma, jäävad nad ka suurema tõenäosusega nikotiinisõltuvusse.

 

Uuringus jälgiti kuus kuud üle tuhande regulaarse suitsetaja

Berni uuringus osales 1246 peamiselt umbes 40-aastast regulaarset suitsetajat, kellest enamus suitsetas päevas 15 või rohkem sigaretti. 622 osalejat määrati sekkumisgruppi, kus inimestele anti piiramatult e-sigarette nende valitud maitsega, lisaks muud suitsetamisest loobumise abivahendid nagu nikotiiniplaastrid ja nõustamine.

Kuue kuu pärast suutis e-sigarette saanud grupist suitsetamisest püsivalt loobuda 29%, võrreldes teisi alternatiivtooteid saanud grupi 16%-ga. Uuringu lõpuks oli e-sigarette kasutanud inimestest loobunud suitsetamisest 60%, võrreldes 40%-ga inimestest, kes loobusid ilma e-sigarettide abita. Uuringu juhtiv autor Dr Reto Auer, Berni Ülikooli meditsiiniprofessor, ütleb, et tema leiud toetavad teisi sarnaseid tulemusi näitavaid uuringuid.

 

Uuringurühma jälgitakse viie aasta jooksul

Šveitsi meeskond plaanib uuringurühma jälgida viie aasta jooksul. Auer rõhutab uurimise käigus e-sigarettide ohutuse põhjalikku hindamist, jälgides osalejaid 12, 24 kuu pärast ja samuti viie aasta pärast, et mõista pikaajalisi tervisemõjusid.

Auer, kes on perearst ja peab suitsetamisest loobumist oma igapäevatöö oluliseks osaks, tõstab esile vajadust mõista, kas inimesed tõesti suitsetamisest loobuvad, kuna kirjanduses on üha enam tõendeid, et see aitab suitsetamisest loobuda. Välised eksperdid kinnitavad, et uuring toetab kasvavat tõendusmaterjali e-sigarettide efektiivsuse kohta suitsetamisest loobumisel.

Dr. Sarah Jackson on peamine uurija Tubaka ja Alkoholi Uuringute Grupis University College Londonis, kuid ei olnud selles uuringus osaline. Jacksoni sõnul olid inimesed, kes said tasuta e-sigarette ja e-vedelikku, peaaegu kaks korda tõenäolisemalt võimelised suitsetamisest vähemalt kuueks kuuks loobuma võrreldes nendega, kes said lihtsalt vahendid. Uuring hindas ka e-sigarettide kasutamise ohutust suitsetamisest loobumisel, leides, et tõsiste kõrvaltoimete või hingamissümptomite esinemissageduses gruppide vahel erinevusi ei olnud.

 

Mure noorte suitsetamisele meelitamise pärast

Mitmes riigis on kasvav mure, et laia valiku magusate maitsetega e-sigaretid võivad meelitada noori, kes pole kunagi suitsetanud, muutuma nikotiinisõltlasteks.

Jackson usub, et see on dilemma, millega paljud riigid silmitsi seisavad. Ta rõhutab, et on oluline leida tasakaal, et e-sigaretid oleksid suitsetajatele atraktiivsed ja julgustaksid neid vähemkahjulikele toodetele üle minema, kuid samal ajal ei muudetaks neid liiga ahvatlevaks noortele, kes pole kunagi suitsetanud. Auer nõustub, öeldes, et see on keskne vastuolu, millega e-sigarettide puhul alati silmitsi seistakse: aidata suitsetajatel loobuda, kuid vältida noorukite nikotiinisõltuvust.

 

Artikkel refereeritud:

https://www.swissinfo.ch/eng/science/vaping-helps-smokers-quit-tobacco-says-global-study/72605016

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2308815?query=featured_home

 

×