0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Turuanalüüs näitab veipimise mõju suitsetamise vähendamisel

Sigarettide müük väheneb ülemaailmselt, kuna vähendatud riskiga tooted muutuvad populaarsemaks. Euromonitor Internationali uuringu kohaselt väheneb ülemaailmne sigaretiturg 2027. aastaks kolmandiku võrra. Selle peamine põhjus on vähendatud riskiga toodete, nagu e-sigaretid, kuumutatud tubakas ja nikotiinipadjad, järjepidev kasutuselevõtt.

E-sigaretid ehk veip on üks populaarsemaid vähendatud riskiga tooteid. Need on tavaliselt vähem kahjulikud kui tavalised sigaretid, kuna need ei põleta tubakat. E-sigaretid sisaldavad nikotiini, mis on sama sõltuvust tekitav aine kui tavalises sigaretis, kuid on 95% vähem kahjulik alternatiiv.

Kuumutatud tubakas on veel üks vähendatud riskiga toode, mis on viimastel aastatel populaarsust kogunud. Need tooted kuumutavad tubakat, kuid ei põleta seda. Kuumutatud tubakas on tavaliselt vähem kahjulik kui tavalised sigaretid, kuid see ei ole täiesti ohutu.

Nikotiinipadjad ehk tups on kolmas vähendatud riskiga toodete kategooria. Need on väikesed padjad, mis sisaldavad nikotiini. Nikotiinipatju kasutatakse tavaliselt ülahuule all. Nikotiinipadjad on tavaliselt vähem kahjulikud kui tavalised sigaretid, kuid nad võivad põhjustada ka terviseprobleeme.

Sigarettide müügi vähenemine on positiivne trend, kuna see aitab vähendada tubakast põhjustatud surmajuhtumeid.

 

Sigarettide müük väheneb 2027. aastaks kolmandiku võrra

Turu-uuringute ettevõtte Euromonitor International eksperdi sõnul väheneb ülemaailmne sigaretiturg 2027. aastaks kolmandiku võrra, kuna tervishoiualased eeskirjad piiravad suitsetamist ja vähendatud riskiga tooted kasvavad tohutult. Ainult kahes piirkonnas, Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Ladina-Ameerikas, kasvas sigarettide müük. Samal ajal Lääne-Euroopas oli sigarettide müügi langus suurim kümne aasta jooksul, samas kui Põhja-Ameerikas oli müügimahu langus suurim.

Shane MacGuill, Euromonitor Internationali nikotiinisuuna globaalne juht, ütles, et 2022. aastal oli tegemist kahe tubakaturu looga, kuna kogu maailma sigaretiturgu tasakaalustab kasv vaid kahes piirkonnas, Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas ja Ladina-Ameerikas.

Arenenud turgudel toimus märkimisväärne mahu vähenemine: Lääne-Euroopas oli sigarettide mahu langus viimase kümne aasta suurim (-4,4%) ja Põhja-Ameerikas (-8,5%) oli see kõige suurem.
MacGuill ütles: "See tähendab, et meie viimaste uuringute kohaselt on ülemaailmne sigaretiturg, välja arvatud Hiina, kaotanud kolmandiku oma mahust kahe aastakümne jooksul aastatel 2008-2027.

 

Veipimine on üks peamisi tegureid sigarettide müügi vähenemises

Euromonitori sõnul on sigarettide mahu vähenemise üks peamisi tegureid vähendatud riskiga toodete (e-sigarettide, kuumutatud tubaka ja nikotiinipatjade) järjepidev kasutuselevõtt.

"Kuumutatud tubakas, mille turuväärtus on 2022. aastal 32 miljardit USA dollarit, on vähendatud riskiga kategooriatest suurim, mille väärtus on samal aastal peaaegu kaks korda suurem kui e-sigareti 19 miljardit USA dollarit. Kuumutatud tubakas näitas eelmisel aastal püsivat kahekohalist kasvu, mis laienes otsustavalt Lääne-Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas väljaspool oma traditsioonilisi Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna ja Ida-Euroopa tuumikpiirkondi."

Just ühekordselt kasutatavate toodete sektoris toimus hämmastav kasv, kasvades 91% väärtuses ja peaaegu 1000% Lääne-Euroopa võtmepiirkonnas. Euromonitor ütleb, et nõudlus on tingitud sellest, et tarbijad eelistavad taskukohasuse, mugavuse, julgete maitseprofiilide ja lihtsuse kombinatsiooni.

Vähendatud riskiga tooted on veel suhteliselt uus tehnoloogia ja nende mõju suitsetamise vähendamisele on endiselt uurimise all. Siiski on olemas tugevad tõendid selle kohta, et TRP-d võivad olla tõhus viis suitsetamise vähendamisel ja suitsetajate eluea pikendamisel.

  • Erinevad uuringud on näidanud, et e-sigarettide kasutamine võib aidata inimestel suitsetamisest loobuda. Ühes uuringus leiti, et e-sigarettide kasutajad olid 70% tõenäolisemalt suitsetamisest loobunud kui inimesed, kes ei kasutanud e-sigarette.
  • Nikotiinipatjadel võib olla suitsetamise vähendamisel sarnane toime kui e-sigarettidel. Ühes uuringus leiti, et nikotiinipatjade kasutajad olid 40% tõenäolisemalt suitsetamisest loobunud kui inimesed, kes ei kasutanud nikotiinipatju.

Ühekordselt kasutatavad e-sigaretid on populaarsed, kuid regulatiivselt ohustatud

Euromonitori sõnu on ühekordsed e-sigaretid regulatiivselt väga haavatavad, sest need on noorte seas populaarsed ja ka seetõttu, kuna need visatakse pärast kasutamist ära, erinevalt korduvkasutatavatest e-sigarettidest, mida võib kasutada mitu aastat. Nicorexi laiast valikust leiab aga keskkonnasõbralikuma e-sigareti SKYsmoke DUO, millel on juba tuttav ühekordse SKYsmoke’i maitse ja kvaliteet ning on kasutatav mitmekordselt, kuna kapslit saab täita viis korda 2 ml kaupa, seega tekib viis korda vähem jäätmeid.

Sektori jaoks on oluline küsimus, millises ulatuses on või ei ole vähendatud riskiga toote kategooriad hõlmatud põlvkondlike keeldudega, mis hakkavad lähiaastatel üha enam levima. Nikotiiniga tooted on siiski mõeldud ainult täiskasvanutele, sealhulgas suitsetajatele, kes soovivad suitsetamisest loobuda või suitsetamist vähendada. See on oluline, kuna vähendatud riskiga tooted võivad olla tõhus vahend suitsetamisest loobumiseks.

 

Täpsemalt saab Euromonitori turuanalüüsi kohta lugeda siit: https://www.euromonitor.com/

 

Allikashttps://www.planetofthevapes.co.uk/news/vaping-news/2023-10-12_market-analysis-shows-vape-impact.html

×