0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Suurim USA uuring e-sigarettide kohta näitab nende väärtust suitsetamisest loobumise abivahendina

MUSC Hollings Cancer Center'i teadlaste meeskonna äsja avaldatud uue uuringu kohaselt on e-sigarettidel kasu suitsetamisest loobumise abivahendina.

Kas e-sigarette tuleks kaaluda suitsetamisest loobumisel, on palju ja tuliselt arutatud teema. Eri riikides on selleks kasutusele võetud erinevaid lähenemisviise. Kuigi e-sigaretid võivad sisaldada potentsiaalselt kahjulikke komponente, on nad siiski vähem kahjulikud kui traditsioonilised põlevad sigaretid. Siiski on see pannud paljud rahvatervise kaitsjad e-sigarette vältima. Kuid need on vähem kahjulikud kui traditsioonilised põlevad sigaretid, mis võivad põhjustada tosinat liiki vähki, samuti südamehaigusi, insulti, diabeeti ja kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust. See on ajendanud nüüd ütlema, et e-sigarette tuleks kaaluda astmelise meetodina täiskasvanutele, kes suitsetavad ega ole suutnud loobuda USA toidu- ja ravimiameti (FDA) poolt heaks kiidetud abivahenditega, nagu nikotiini asendavad närimiskummid, pastillid või plaastrid.

See on värskeim ja ühtlasi suurim e-sigarettide uuring USAs näitas, et e-sigarettide kasutamine ajendas inimesi suitsetamisest loobuma. Isegi neid, kes uuringu alguses väitsid, et neil ei ole kavatsustki suitsetamisest loobuda. Tulemused avaldati augustikuus ajakirjas eClinical Medicine.

"E-sigaretid ei ole imerohi suitsetamisest loobumiseks," hoiatas doktorant Matthew Carpenter, kes on artikli esimene autor ja Hollings'i vähktõve uurimise programmi kaasjuht. Sellegipoolest leidis ta üllatusega, et kõik uuringus testitud hüpoteesid said kinnitust.

 

 

 

"Harva juhtub, et peaaegu kõik, mida sa ennustasid, osutub õigeks," ütles ta. "Siin oli üks efekt teise järel: ükskõik, kuidas me seda ka ei vaatleks, need, kes said e-sigarettide toote, näitasid suuremat loobumise tõenäosust ja väiksemat kahjulikkust võrreldes nendega, kes seda ei saanud."

Carpenter ja tema kolleegid, sealhulgas Hollingsi liikmed Tracy Smith, Jennifer Dahne, Michael Cummings ja Graham Warren kavandasid uuringu naturalistlikult, et jäljendada võimalikult palju tegelikke tingimusi, mis oli e-sigareti uuringute puhul esmakordne.

Carpenteri sõnul on varasemad uuringud, mis on näidanud e-sigarettide kasu suitsetamisest loobumisel, olnud väga struktureeritud ja seda põhjusel, et neisse värvati inimesi, kes soovisid suitsetamisest loobuda. Selliste uuringute käigus anti inimestele ka väga üksikasjalikud juhised e-sigarettide kasutamise kohta.

Carpenter selgitas, et mõned inimesed on varem öelnud, et sellised uuringud on head, kuid nende tulemused ei kehti tegeliku maailma kohta, sest päriselu ei ole nii struktureeritud. Ta lisas veel, et nende töögrupp valis mittesekkuva lähenemisviisi ehk naturalistliku lähenemise. Capenteri sõnul kaasati nii neid suitsetajad, kes soovisid kui ka neid, kes ei soovinud loobuda. Seega valimis oli varasemates uuringutega võrreldes ka inimesi, kes ei soovinud loobuda. Lisaks anti uuringus osalejatele väga vähe juhiseid, kuidas e-sigaretti kasutada. Selle asemel anti neile e-sigaretid ja öeldi, et võivad neid kasutada vastavalt oma soovile – nii palju või vähe kui soovivad.

Uuring näitas, et inimesed, kes olid e-sigarettide grupis, teatasid suurema tõenäosusega, et nad on täielikult loobunud tavalisest sigaretist. Samuti oli suurem tõenäosus, et osalejad vähendasid suitsetatud sigarettide arvu päevas ja loobumiskatsete arvu. Suitsetamisest loobumise katsed on oluline mõõdik, sest inimestel on tavaliselt vaja mitu katset, enne kui nad suudavad edukalt suitsetamisest loobuda.

Uuring kestis neli aastat ja selles osalesid inimesed 11 linnast üle kogu USA. Alguses kavatses Carpenter koguda Charlestoni piirkonna osalejatelt biokeemilisi proove, et kontrollida nende enesearuandeid suitsetamiskäitumise kohta. Kuid COVID katkestas selle plaani ja muutis isikliku proovide võtmise võimatuks. See asjaolu valmistas küll pettumust, kuid siiski peetakse osalejate enesearuandeid oma suitsetamiskäitumise kohta väga usaldusväärseks, ütles ta.

Uuring on veel üks andmepunkt rahvatervise kogukonna ja poliitikakujundajate jaoks otsustamaks, kuidas e-sigarettidega ümber käia. "Keegi ei taha, et e-sigaretid satuksid laste kätte, ja peaksime tegema kõik endast oleneva, et seda takistada. Kuid me ei tohiks keelata seda võimalust täiskasvanud suitsetajatele, kes ei saa muul viisil loobuda," ütles Carpenter. Ta märkis, et teised riigid on võtnud e-sigarettide kasutamisele palju liberaalsema lähenemise kui USA.

Näiteks aprillis kuulutas Ühendkuningriik välja programmi "Vaheta, et lõpetada" (Swap to stop), mille raames jagatakse e-sigareti stardikomplekte 1 miljonile suitsetajale.

USAs ei ole e-sigaretid heaks kiidetud suitsetamisest loobumise abivahendina. Kuid Carpenter ja Smith on äsja saanud rahastuse uuringule, millega testitakse e-sigarette suitsetamisest loobumise abivahendina täiskasvanud suitsetajatele, kes on juba proovinud kahte erinevat FDA poolt heaks kiidetud meetodit. Ja doktor Benjamin Toll, MUSC Health Tobacco Treatment Programi direktor, on sel kuul kaasautoriks kommentaarile, milles kutsutakse üles korraldama täiskasvanud suitsetajatele koolituskampaaniat selgitamaks, et kuigi kumbki variant ei ole "ohutu", on traditsioonilised sigaretid palju kahjulikumad kui e-sigaretid.

Allikas https://hollingscancercenter.musc.edu/news/archive/2023/08/18/largest-us-study-of-ecigarettes-shows-their-value-as-smoking-cessation-aid

23.08.23

×