0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Sümptomid, mis võivad kaasneda suitsetamisest loobumisega

Me kõik teame, et sigarettides esineb suurel hulgal erinevaid kemikaale peale nikotiini. Kuid kuidas need su keha mõjutavad peale seda, kui oled suitsetamisest loobunud? Selles artiklis viskame pilgu peale erinevatele aspektidele, mis kaasnevad suitsetamisest loobumisega.

Erinevate kemikaalide koostöös tekib suitsetajate kehas peale suitsetamisest loobumist MAO effekt. MAO effekti all mõeldakse monoamiin oksüdaas inhibiitorid mis su kehas dopamiini tootmist ning talitust mõjutavad. Dopamiin on kemikaal su kehas, mis mõjutab niiöelda õnnetunnet. Suitsetajate kehas on MAO A ning B tasemed tunduvalt madalamad (umbes 30-40%) ning peale suitsetamisega lõpparve tegemist puuduvad su kehal anti-depressandid, mis sigarettide suitsetamisega kaasnesid.

Kuigi suitsetajatel on juba võimsad nikotiini retseptorid, mis panevad neid nikotiini ihkama, on sigaretis tohutul hulgal ka muid kemikaale. Veipides saad sa küll lahti nikotiini näljast, kuid e-vedelikus puuduvad su kehakeemiat mõjutavad kemikaalid, mis sigarettides esinevad.

Pärast paari kuud peale suitsetamisest loobumist hakkab su aju üldjuhul ennast ise tagasi tasakaalu viima. Kui ei, siis tähendab see seda, et sigaretid täitsid lihtsalt keemilist puudujääki su ajus, mis juba enne suitsetamist seal oli. Seetõttu kirjutavad arstid välja mõningaid ravimeid, et aidata inimestel suitsetamisest loobuda. Inimesed, kes tahavad suitsetamisest loobuda, peavad esmalt jagu saama tugevast harjumusest ning kemikaalide sõltuvusest. E-sigaret on ideaalne seade, mis aitab sul erinevate kemikaalide sõltuvusest lahti saada ilma meeldivast harjumusest loobumata. Samuti võid sa oma harjumusega jätkata ilma tervist kahjustamata, samal ajal kui kemikaalide tase su kehas tasakaalus on.

Kui inimesed loobuvad sigarettidest ning otsustavad e-sigareti kasuks, siis võib alguses juhtuda, et tarbid liiga palju nikotiini. Üldjuhul tarbitakse e-vedelikke, millel on kõrgem nikotiini sisaldus ning seda ka tihemini. Samas ei ole põhjust muretsemiseks, kuna üsna pea harjud sa e-sigaretiga ära ning välja kujunevad ka veipimis harjumused. Näiteks kasutavad osad inimesed e-sigarette sessioonidena nagu tavalise sigaretiga, samas kui mõned inimesed võtavad ühe mahvi iga natukese aja tagant. On päris tihti juhtunud, et osad inimesed arvavad, et suitsetamisega seotud võõrutusnähud mida nad tunnevad on kuidagi seotud e-sigaretiga. Tegelikult see nii ei ole ning juba üsna pea peale suitsetamisest loobumist ning võõrutusnähtude möödumist hakkad sa ennast paremini tundma, nii et pea vastu!

Samas tasub ära märkida, et paljud sümptomid on seotud nikotiiniga, nii et e-sigareti peale üle minnes enamus sümptomeid ei esine või kui esinevad, siis väga väiksel määral. Kui otsustad aga kasutada e-vedelikke, mis ei sisalda nikotiini, siis pead arvestama ka nikotiinist võõrutamise sümptomitega. Kui soovid ka nikotiinist loobuda, siis on soovitatav alustada nikotiini sisaldavatest vedelikest, ning siis tasapisi nikotiini kangust vähendama hakata. Nii vähendad tunduvalt nikotiinist loobumisega seotud võõrutusnähtusid mis hakkavad tekkima 24h tunni möödudes ning on kõige tugevamad esimesel nädalal. Tavaliselt on sümptomid kadunud esimese kuu ajaga ning peale kuue kuu möödumist tunned ennast sama hästi, kui seda tegid suitsetamise ajal või enne suitsetamisega alguse tegemist. Samuti on sigarettidest loobumise mõju väga individuaalne ning oleneb väga palju inimese geneetilistest eripäradest.

Sigarettidest loobumise põhilised sümptomid on (enamus sümptomeid ei esine, kui hakkad kasutama nikotiini sisaldavat e-vedelikku)

-Isu suitsetada*

-Depressioon*

-Unehäired*

-Närvilisus, frustratsioon*

-Ärevus (võib tekkida, kuid ei pruugi)

-Keskendumisraskused*

-Rahutus*

-Madalam südamerütm*

-Suurenenud söögiisu*

-Vähenenud kortisooli ning adrenaliini tase

-Kõhukinnisus*

-Higistamine*

-Kehakeemia normaliseerumine

-Käre kurk

Sümptomid mis osadel inimestel esinevad

-Köhimine

-Külmetusega seotud sümptomid nagu aevastamine, peavalu, kõrvavalu, kurguvalu jne*

-Suu haavandid*

-Väsimus või uimasus*

*Märgitud sümptomid ei teki üldjuhul suitsetamisest loobumiseks e-sigaretti (koos nikotiini sisaldava e-vedelikuga) kasutades.

Üleval pool ära toodud sümptomid võivad kõik tekkida suitsetamisest täielikult loobumisega ilma seda millegagi asendamata. Nende intensiivsus ning see, kui mitu sümptomit sul esineb, sõltub suuresti sellest, kui pikka aega on suitsetatud ning ka inimese enda eripäradest. Samas võid neid sümptomeid kas siis täielikult või peaagu täielikult eirata nikotiini sisaldavat e-vedelikku tarbides!

Hea on ka teada, kui palju nikotiini tarbid e-sigaretti kasutades võrreldes suitsetamisega, et vältida liigset nikotiini tarbimist. Selle umbkaudne välja arvutamine on üsna lihtne.

-Võtame näiteks 6mg (0.6%) kangusega vedeliku ning 3ml päevas

-3ml nikotiini sisaldus on antud juhul 6mg x 3 = 18mg

-Erinevate seadmete effektiivsus nikotiini tootmises erineb aga on keskmiselt umbes 50%

-E-sigareti kasutaja saab sel juhul umbes 9mg nikotiini päevas

-Kui kõik teised faktorid oleks võrdsed (mis nad enamjaolt kunagi ei ole), siis võrduks tarbitud nikotiini kogus 11 tavalise sigaretiga, mille nikotiini kangus on 0.8mg sigareti kohta.

Sigarettidest loobumine on seda kindlasti väärt, seda tehes saad tasakaalu nii oma kehakeemia, kui ka üleüldise tervise. E-sigaretid on ideaalne alternatiiv, et sigarettidest loobumine edukalt ette võtta. Uuringud näitavad, et e-sigaret on kõige effektiivsem vahend, et suitsetamisest loobuda. Protsentuaalselt võib välja tuua, et kuni 70% e-sigareti kasutajatest on lõpetanud suitsetamise. Teised suitsetamisest loobumise variandid nagu nikotiini plaastrid, nätsud jne on see kõigest 8%. Tule läbi Veiplandi jaekauplusest või vaata Nicorexi e-poodi, et juba täna suitsetamisest loobuda ning oma tervist oluliselt parandada!

×