0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Noorte suitsetajate arv on märgatavalt langenud

Uuringu andmed näitavad, et sigarettide tarbimine teismeliste hulgas on jõudnud ajalooliselt madalale tasemele, seda vaatamata e-sigarettide populaarsusele. See näitab, et e-sigaretid ei meelita noori inimesi suitsetama, vaid pakuvad tunduvalt vähem kahjulikku alternatiivi endistele suitsetajatele, kes juba täisealised on.

Kuigi ametnikud nii Eestis kui ka mujal maailmas kardavad, et e-sigarettide populaarsus teeb suitsetamise uuesti niiöelda lahedaks, siis tegelikkuses see nii ei ole. Noored on tänapäeval teadlikud suitsetamisega kaasnevatest riskidest ning enamus neist enam suitsetamisega algust ei tee. Need inimesed, kes suitsetavad, pakub e-sigaret ideaalset alternatiivi, et mitte enda ning enda ümber olevate inimeste tervist kahjustada.

Keskkoolis 12. klassis õppivate noorte hulgas on viimastel andmetel suitsetajate arv märgatavalt langenud. Kui aastal 1997 oli see protsent 36.5 siis aastaks 2017 on see langenud 9.7 protsendini. Langused nooremate õpilaste hulgas on olnud veelgi suuremad. Kui aastal 1996 oli see 30.4%, siis aastaks 2017 on see 5% 10. klassis õppivate õpilaste hulgas. Kaheksandas klassis õppivate noorte suitsetajate hulk on langenud kõige enam. Aastal 1996 oli see 21% ning aastaks 2016 on see kõigest 1.9%.

Uuringust tuleb välja, et e-sigareti kasutajaid on 12. klassi õpilaste hulgas 16.6%, 13.1% 10. klassi õpilaste hulgas ning 6.6% kaheksanda klassi õpilaste hulgas. Kuid põhjus, miks noored e-sigareti kasutajaid ei ole tavalisi sigarette kasutama hakanud ning ei ole e-sigarettidest sõltuvuses on see, et enamus neist kasutavad nikotiinivabu e-vedelikke.

Üks põhjus, miks noorte suitsetajate arv on langenud, kuid e-sigareti kasutajate hulk on veidikene tõusnud on see, et teismelised, kes muidu oleks suitsetamisega alustanud, kasutavad nüüd selle asemel e-sigaretti. See tähendab, et noored säästavad siiski oma tervist märgatavalt ning ei tee tavaliste sigarettidega algust. See omakorda parandab jällegi rahva tervist. Samuti tasub märkida, et noorte e-sigareti kasutajate hulk ei ole väga suur.

Eeskätt on e-sigarettide näol siiski tegu suitsetamisest loobumise vahendiga ning uuringud näitavad, et enamasti seda ka sellel eesmärgil kasutatakse. Seega ei pea paika väide, nagu meelitaks e-sigaretid noori inimesi suitsetama, kes sellega võibolla teistes tingimustes algust ei oleks teinud.

×