0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Müüdimurdmise juhend teadlikele veipijatele ja e-sigaretipoodideleKas USA veipijate haiguspuhang tähendab, et ka meie e-sigareti kasutajad peaksid muretsema?

 

1. Tõendid viitavad sellele, et need traagilised haigus- ja surmajuhtumid USAs on otseselt seotud reguleerimata e-vedelikke sisaldavate padrunite kasutamisega. Enamus, kui mitte kõik sellised reguleerimata padrunid sisaldasid THCd ja teisi tervisele potentsiaalselt ohtlike koostisaineid, nagu näiteks E-vitamiini atsetaat. Selliseid koostisaineid ei esine reguleeritud e-vedelikes.

Märkus: Osad kasutajad on väitnud, et nad ei kasutanud THCd, kuid testide tulemusel leiti nende verest THCd. Selle põhjuseks võib olla tõsiasi, et THC kasutamine on osades USA osariikides endiselt keelatud.

2. Tegu on ootamatu ja traagilise haiguspuhanguga. See on leidnud aset väga lühikese aja jooksul, konkreetses geograafilises piirkonnas ja väga kindla vanuserühmaga – 20ndate eluaastate alguses olevate noorte seas. E-sigarette aga on kasutanud miljonid inimesed üle kümne aasta ja kui veipimine võiks tekitada ootamatut haigestumist, oleksime selle avastanud juba aastate eest.

3. Veipimine on Euroopa Liidus ja Suurbritannias karmilt reguleeritud ning vitamiinid ja lisandid ei ole e-vedelikes lubatud. Suurbritannia kollase kaardi skeem (juhitud UK Meditsiini ja Tervise reguleerimis organi poolt), mis on disainitud avastamaks veipimisega seotud probleeme, ei ole leidnud ühtegi seost reguleeritud e-vedelike ja hingamisteede haiguste vahel.

Loe ka: British vapers are safe, claim health experts after deaths in US (Source: The Guardian) | The Mysterious Case of an American Epidemic of Vaping-Related Lung Injuries (Source: Kings College London)
 

Kas meie e-vedelikes leidub õlisid/E-vitamiini atsetaati?
 

Üldlevinud e-vedelikud koosnevad köögivilja glütseriinist (VG) ja propüleen glükoolist (PG), mõlemad on üldiselt tunnustatud sissehingamisel ohutuks. Vitamiinid ja teised lisandid on reguleeritud e-vedelikes keelatud. Isegi USAs, endise FDA juhi Scott Gottliebi sõnul, ei sisalda ka nende riigis müügil olevad reguleeritud e-vedelikud ja padrunid E-vitamiini atsetaati või õlisid – probleeme tekitasid USAs reguleerimata e-vedelikega padrunid, mille üheks tootjaks oli näiteks Dank Vapes nimeline bränd.

Väga oluline on kindlaks teha, et Sa ostad oma e-vedelikke ainult ametlikest müügikohtadest ja mitte kunagi mustalt turult või tänavalt. Regulatsioonid saavad Sind kaitsta ainult sellistel juhtudel, kui Sa tarbid reguleeritud tooteid!

 

Hiiri ja vähkkasvajat seostav uurimus
 

Meedia artiklid väitsid mõnda aega tagasi, et e-sigareti kasutamine põhjustab kopsuvähki. See on seotud uuringuga, mille käigus lasti hiirtel kokku puutuda e-sigareti auruga. Eesti keelset artiklit saad huvikorral lugeda Postimehest (link).

Suurbritannia teadlased on uuringut kritiseerinud. UCL teadlase dr Lion Shahab koostatud slaidid esitavad selle uuringu kohta järgnevaid väiteid:

1. Hiired puutusid kokku nikotiini e-vedeliku auruga, mis sisaldas 36mg nikotiini (mis on pea kakskorda kõrgem kui meie vedelikes kasutatav lubatud nikotiini kogus), ja seda järjest neli ja pool tundi päevas, viis päeva nädalas.

2. Uuringus kasutatud hiired olid spetsiaalselt aretatud kopsuvähi väljaarenemiseks. Fakt on ka see, et lisaks e-sigareti auruga kokkupuutunud hiirtele surid ka need katsealused hiired, kes ei puutunud auruga kokku.

3. Üldiselt peaksime olema väga ettevaatlikud loomuuringutega – loomkatsete mudelitest kliinilistesse vähiuuringutesse eduka üleviimise keskmine määr on alla 8% (Mak et al, 2014).
 

Ma olen kuulnud, et on teatatud veipimise kõrvaltoimetest?
 

Tegelikult on see väga positiivne märk sellest, et näiteks Suurbritannias, kus on üle kolme miljoni e-sigareti kasutaja, kellest peaaegu kõik suitsetasid aastaid enne veipimisele üleminekut, on seal riigis olnud vähem kui 25 aruannet aastas e-sigareti kahjulike mõjude kohta (Allikas: Action on Smoking and Health Wales). Võrdluseks – paratsetamooli kasutamine viib Suurbritannias aastas 100 000 hospitaliseerimiseni (Allikas: Public Health England)

Oluline on meelespidada, et lihtsalt seetõttu, et keegi veibib ja tal tekivad kõrvalmõjud, ei tähenda kohe seda, et need kõrvalmõjud tekkisid kuna ta veibib. Pealegi peaaegu kõik e-sigareti kasutajad on eelnevalt olnud suitsetajad ja paljud kogevad kahjuks halba tervist mis tuleneb aastakümnete pikkusest sigareti tarvitamisest.

Tegu on vana põhjuse ja korrelatsiooni probleemiga – kui A juhtub ja siis B juhtub, ei tähenda see, et B juhtuks A tõttu.


 

Lipiidne kopsupõletik
 

1. Lipiidne kopsupõletik on põhjustatud lipiidide (rasvamolekulide) kasutamisest.

2. Kuna reguleeritud e-vedelikus ei ole lipiide, ei saa reguleeritud e-vedelike tõmbamine lipiidset kopsupõletikku põhjustada.

3. Professor Polosa on uurinud kaht lipiidse kopsupõletiku juhtumit, mis on soetud veipimisega ja on mõlemal juhul leidnud haigusetekkeks alternatiivsed põhjused. Professor Farsalinos on juhtinud ka tähelepanu, et viimase kümnendi jooksul on olnud käputäis juhtumeid, mis on väidetavalt seotud veipimisega. Kui e-sigarettide tarvitamine oleks olnud tegelik põhjus, oleksime näinud haiguspuhanguid palju rohkem maailmas, kus miljonid inimesed on mitu aastat neid kasutanud.

Siin kohal jälle meenutame, et Sa peaksid alati tagama, et sinu kasutusel olevad e-vedelikud on reguleeritud ja pärit usaldusväärsetelt tarnijatelt. Kui Sa peaksid ise oma e-vedelikke segama, tasub olla hoolikas, kuna kõik koostisosad ei pruugi olla sissehingamiseks ohutud.

Loe ka: Vaping and Lipoid Pneumonia
 

Me ei tea e-sigarettide kasutamise pikaajalisi mõjusid
 

Selle asemel, et oodata 50 aastat ja lasta pooltel suitsetajatest surra varakult millestki, mis on kindlasti tohutult kahjulik, keskendume sellele, mida me teame.

1. E-vedeliku peamiseid koostisosi on aastakümneid põhjalikult uuritud ja neid peetakse inhaleerimiseks ohutuks. Lisateavet leiate propüleen glükoolist ja köögivilja glütseriinist.

2. On olemas väga julgustav pikaajaline uuring, milles käsitletakse elektrooniliste sigarettide kasutamise mõju. See jälgis veipijate rühma kolm ja pool aastat ning ei leidnud hingamisteede kahjustusi ega varajase kopsuhaiguse tunnuseid. Allikad: Uuring: Nature / Intervjuu

Veel üks uuring on näidanud, et veipimisele üleminevad suitsetajad vähendavad oma riski haigestuda mõndadesse hingamisteede haigustesse, näiteks KOK (Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus). Allikad: Uuring: Discovery Medicine / Intervjuu

Tasub meeles pidada: teadus ütleb meile, et inimesed suitsetavad nikotiini pärast, kuid surevad tõrva tõttu.

 

Ma kuulsin, et mentool on ebatervislik
 

Ühes uuringus vaadeldi mentooli e-vedelikku ja järeldati, et see on kahjulik. Seda väitnud uuringus vaadeldi aga ühe e-vedeliku maitse koostisosi, kuid ei uuritud, millest koosnes vedeliku kuumutamisel tekkiv aur. See on oluline, sest aur on see, mida me oma kehasse imame.

Pärismaailma andmed näitavad, et e-sigareti kasutajate kehas on palju vähem toksilise aineid kui suitsetajates. (Allikas: NHS)

On oluline teha seda, mida teeb Suurbritannias PHE – vaadake mitte ainult uuringute pealkirju, vaid ka uuringu enda kvaliteeti.
 

Ma kuulsin, et veipimine on südamele kahjulik?
 

See müüt võib olla seotud kahe uurimusega, mida on hiljuti meedia kanalites käsitletud.

Üks nendest uurimustest väidab, et e-sigareti kasutajatel on suurem võimalus põdeda infarkti. Reaalsus aga oli see, et mitmetel uuringualustel veipijatel juba enne e-sigareti kasutamise alustamist olnud infarkt.

Allikas: Reason

Teine uurimus, mille üheks läbiviijateks oli Suurbritannia akadeemik, kes on innukalt veipimise vastu, koondas enda alla rühm uuringuid ja loobuti kõigest, mida rahastasid allikad, mis teadlastele ei meeldinud.

Nagu me eelmisest uuringust aga näeme, on võtmetähtsusega uurida uuringute taga olevate uuringute kvaliteeti. Lõppude lõpuks on eelarvamuste allikaid palju ja mitmeid veipimist käsitlevaid uuringuid rahastavad veipimise vastased rühmitused.

 

Veipivad teismelised
 

Vastutustundlikud jaemüüjad kasutavad veebipõhist vanusekontrolli, et minimeerida lastele müügivõimalust. Mõned sõltumatud ettevõtted soovivad minna ka kaugemale, nõudes veipide müügi litsentsisüsteemi loomist. Litsentseerimisesüsteemi vältimiseks ja lastele mõeldud veipide müügi minimeerimiseks on oluline, et kauplemisstandardid jõustaksid vanusepiiranguid kõigile e-sigareti müüjatele.

Sellegi poolest õnnestub lastel osta narkootikume, tubakat ja alkoholi, niiet on ebatõenäoline, et me suudame noorte seas e-sigarettide ostmise täielikult kaotada. See on olnud nii aegade algusest, et mõned lapsed kalduvad mässama ja erinevate asjadega eksperimenteerima. Õnneks on senised andmed väga veenvad.

Näiteks 2019. aasta suitsetamis- ja tervisealase tegevuse aruandes leiti, et 11-18-aastatest noortest, kes pole kunagi suitsetanud, on 5,5% proovinud e-sigarette, 0,8% veibivad ja ainult 0,1% veibivad rohkem kui üks kord nädalas. Ei leitud ühtegi noort, kes ei ole kunagi suitsetanud aga veibiks igapäevaselt. Allikas: Action on Smoking and Health.

Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et paljud katsetused on tehtud nikotiinivaba e-vedelikuga või ka seetõttu, et e-vedelikus sisalduvat nikotiini ei kombineerita tubakas leiduvate alkaloididega, mis teadaolevalt soodustavad sigaretisõltuvust.

Samal ajal on noorte suitsetamise määr pärast e-sigarettide kasutusele võttu dramaatiliselt langenud. (Allikas: NHS) Võimalik, et veipimisel on suitsetamise eest kaitsev toime (st. noored, kes oleks võinud suitsetama hakata, eksperimenteerisid hoopis e-sigarettidega)

 

Kanepi veipimine
 

Kanepi kasutamine nikotiiniga e-vedeliku jaoks valmistatud e-sigaretis on keeruline ja enamik kasutajad ostaksid pigem kanepi kasutamiseks loodud spetsiaalseid seadmeid, selle asemel et kohandada seaduslikku, reguleeritud toodet, mida vastutustundlik tööstus müüb.

Lisaks ei saa reguleeritud tööstust demoniseerida selle põhjal, kuidas toodet võiks vääralt kasutada või kohandada, või peaksite keelama ka tuhanded teised tooted, seal hulgas valgendajad, autod ja jahu.
 

Veipimine põhjustab „popkorni kopsu”
 

„Popkorni kopsud” on tõsine haigus, mis on põhjustatud diatsetüülitaseme äärmuslikust kasutamisest popkornivabrikutes. Diatsetüüli leidub ka sigarettides, kuid teadaolevalt ei põhjusta see suitsetajatel popkorni kopse.

Diatsetüül ei ole EL-i e-sigareti määruste kohaselt lubatud ja seda testitakse ka heitkoguste testimisel. Diatsetüüli võib leiduda üksikutes e-vedelikes, kuid kui see tuvastatakse, on see tavaliselt olnud vaid murdosa sellest kogusest, mis on sigarettides.
 

Kuid nikotiinisõltuvus on sulle endiselt halb
 

Siinkohal tuleb kindlasti mainida kahte punkti.

Esiteks, paljude veipijate ja suitsetajate jaoks ei ole see mitte valik õhu ja auru vahel, vaid suitsu ja auru vahel.

Me teame, et suitsetajad suitsetavad nikotiini pärast, kuid surevad tõrva ja kantserogeenide tõttu, nii et nii nagu me julgustame inimesi seksides kondoomi kasutama, peaksime julgustama ka suitsetajaid, kes ei saa või ei taha nikotiini maha jätta, tarbima seda vähem kahjulikus vormis. Nii kondoom kui e-sigaret ei välista kogu riski, kuid mõlemad on palju ohutumad.

Teiseks on tõendeid selle kohta, et nikotiin üksi ei ole nii sõltuvusttekitav kui seda on nikotiin kombineerituna tubakas leiduvate alkaloididega.

Mõned vastuväited veipimise ja nikotiini kasutamise kohta näivad põhinevat pigem moraalil kui terviseprobleemidel. Hiljutises diskussioonis Walesi rahvatervise konverentsil ütles üks Briti Sudame Sihtasutuse esindaja korduvalt: „Kui e-sigaret annab nikotiini ja nikotiin on narkootikum. Me ei taha, et inimesed tarvitaksid narkootikume.”  - selle juures jõi ta ise kohvi. (Siin kohal lisan täpsustuseks, et nikotiin ja kofeiin on väga sarnased „närvimürgid”)

 Kuid pole õiglane seda moraali teistele inimestele peale suruda, eriti kui sellel „narkootikumil” õiges vormis kasutamisel on potensiaal päästa elusid.

 

Mida teha?
 

E-sigarettide vastasesse kampaaniasse pumbatakse miljoneid ning me võime vaid oodata väära ja ebatäieliku informatsioonitulva jätkumist. Osad anti-veipimis kampaaniad paistavad eeskuju võtvat kurikuulsast tsitaadist:

„Kui sa ütled piisavalt suure vale ja kordad seda pidevalt, hakkavad inimesed lõpuks seda uskuma”

Selleks, et aidata suitsetajatel teha teadlikke valikuid, ümberlükata müüte ja peatada e-sigarettide kasutajate tagasiminek sigarettide juurde, mille hinnaks on keskmiselt 10 aastat inimese elueast, peame püsima kõigega kursis.

Propagandasõja võitmiseks peame aga tegema rohkem. Ja kuigi me peame suutma veipimist kaitsta, ei peaks me alati olema kaitses. E-sigaretid on miljonite inimeste elu paremaks muutnud ja me kõik peaksime täpselt seda lugu ka rääkima. Kas siis iseenda, oma lähedaste või teaduslike uuringute näitel.

Originaalne artikkel: https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2019/10/vape-myths.html

×