0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uus turvaline aku, mis kestab kauem ja laeb kiiremini?

 

Üks lithium-ion aku loojatest on välja arendanud uut tüüpi ’’solid-state’’ aku, mis laeb kiiremini, kestab kauem ja on immuunne ülekuumenemisele ning plahvatustele.

See, kuidas e-sigaretid tulevikus edasi arenevad, sõltub suuresti akude arengust. Sellel ajal kui seadmetele aina rohkem võimalusi ning jõudlust lisatakse, muutub peamiseks eesmärgiks turvalisus. Akud, mis on töökindlad ning suudavad pikema perioodi vältel töötada ja seda väiksema riskiga on äärmiselt olulised selleks, et seadmed edasi areneda saaksid.

Praeguseks on meeskond teadlasi Texase ülikoolist, keda juhib 94 aastane lithium-ion aku leiutaja professor John Goodenough, välja arendanud esimese täiesti tahkes olekus aku. Uut tehnoloogiat annab rakendada igal pool, kus praegu on kasutusel lithium-ion akud, näiteks elektriautod, telefonid, arvutid ja ka veipimis modid. Aku ise töötab madalamatel temperatuuridel ja on stabiilsem kui tema eelkäija.

Professor J. Goodenough usub, et nende leiutis lahendaks palju probleeme, mis tänapäeva akudel on, nagu näiteks ülekuumenemine ja lühike eluiga. Uute akude energiatihedus on kolm korda suurem kui seda on lithium-ion akudel. Uued akud kasutavad tahkest klaasist elektrolüüte vedela lithium-ioni asemel. Klaasi formulatsioon lubab akus kasutada naatriumit lithiumi asemel. Naatriumit (sool) saab väikse vaevaga mereveest ning seda on ka kergem taaskasutada.

Niikaua, kuni poes müüdavad akud ei ole veel sellele tasemele arenenud, peavad veiperid tähelepanu pöörama sellele, et akusid turvaliselt kasutada. Olemasolevate lithium-ion akude kasutamine võib olla väga turvaline kui seda korrektselt teha. Kui avastad, et ka enda akul on mõni defekt, siis vaheta see kindlasti välja, siit leiad valiku akusid. Akude kahjustamise vältimiseks tasuks soetada endale silikoonist turvahoidik, et näiteks taskus olles akud vigastada ei saaks.

×