0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Korduma kippuvad küsimused

E-sigaret, E-vedelik, Aurusti

E-sigaret ehk veip on muutunud tõeliseks konkurendiks tavasigarettidele olles üks eelistatumaid ja tõhusamaid meetodeid suitsetamisest loobumiseks. Teaduslikult on tõestatud, et e-sigaret on 95% ohutum kui tavasigaret. E-sigaretti kasutades puudub tõrv, vingugaas, üle 4000 kemikaali ja passiivne suitsetamine. E-sigaret on efektiivne suitsetamisest loobumise vahend, sest säilib suitsetamisele iseloomulik tegevus ja nikotiin. 

E-sigaret koosneb kolmest põhikomponendist:
Aurusti
– asetseb aku peal. Aurusti töö on hoida e-vedelikku enda paagis ja tagada e-sigareti tõmbamisele õhuvool.
Küttekeha – asetseb aurusti sees ja muudab kuumutusmeetodit kasutades e-vedeliku auruks.
Aku – annab küttekehale töö tegemiseks voolu.

Uuri lähemalt!

E-vedelik on propüleenglükoolist, taimsest glütseriinist, lõhna- ja maitseainetest koosnev vedelik, mida kasutatakse e-sigaretis. E-vedelik aurustub ning tekkinud auru tõmmatakse kopsudesse. Suitsetamisest loobumiseks kasutatakse e-vedelikku, millele on lisatud ka nikotiini. Nikotiin on ainuke asi, mis tavasigaretil ja e-sigaretil ühist on. Tavasigaretil on lisaks nikotiinile veel ~4000 tervisele kahjulikku ainet. 

Soovitame kasutada usaldusväärsete tootjate e-vedelikke, mis on sertifitseeritud TRA, TÜV, SGS standardite alusel. See tagab, et kasutad kvaliteeti. 2017a. maikuust peavad kõik Eestis müüdavad e-vedelikud olema testitud ning registreeritud EU andmebaasis ja kontrollitavad Eesti Terviseameti poolt. Nicorex ja SKYsmoke e-vedelikud läbisid antud testid juba 2016a. kevadel ja nad vastavad rangetele EL nõuetele.  Nicorex ja SKYsmoke e-vedelikega võid olla kindel, et saad kõige kvaliteetsemad ja puhtaimatest koostisosadest valmistatud e-vedelikke.

Teaduslikult on tõestatud, et e-sigaret on 95% ohutum kui tavasigaret. Puudub tõrv, vingugaas, üle 4000 kemikaali ja passiivne suitsetamine. E-sigaretis ei toimu põlemist. Kõige ohtlikumad ained eralduvad tavasigaretist just põlemisprotsessil. Vingugaas ja tõrv tapavad, nikotiin mitte. Veipimisega kaasneb vaid murdosa terviseriske võrreldes tavatubakaga. Tavatubakalt üleminek e-sigaretile toob kaasa märkimisväärse kasu tervisele. E-vedeliku aurul ei ole mingit mõju keskkonnale ja ümbritsevatele inimestele.

10 ml vedelik on võrreldav umbes seitsme tavasigaretipakiga kui kasutada 18mg nikotiini sisaldusega vedelikku.

Nicorexi e-vedelikud koosnevad propüleenglükoolist, taimsest glütseriinist, destilleeritud veest, naturaalsetest maitseainetest ja nikotiinist.

Regulaarse suitsetamisega võrreldes võib e-vedelike hind olla igakuiselt ligikaudu 2 korda soodsam.

Aurusti töö on hoida e-vedelikku enda paagis ning tagada e-sigareti tõmbamisele õhuvool.

Aurusti koosneb neljast põhikomponendist:

  1. Huulik – asetseb aurusti peal. Läbi huuliku toimub e-sigareti tõmbamine ehk veipimine.
  2. Paak ehk mahuti – hoiab e-vedelikku enda sees. Euroopa Liidu TPD direktiivi kohaselt on kehtestatud mahutitele piirang: paak ei tohi mahutada rohkem kui 2ml e-vedelikku.
  3. Õhuvoolu reguleerimisrõngas – õhuvool on e-sigareti õigele toimimisele väga tähtis. Reguleerimisrõngas on pandud kas aurusti alla (alumine õhuvool) või üles (ülemine õhuvool). Õhuvoolu reguleerimisel saate valida, kas õhuvool on suur või väike. Suure õhuvooluga on aur jahedam, kuid e-vedeliku maitse ei ole nii intensiivne. Väiksema õhuvoolu puhul on aur kuumem, kuid maitset on rohkem. Samuti, väiksema õhuvooluga veipimine meenutab kõige enam tavasigareti tõmbamist ning võib olla alustajale meelepärasem.
  4. Küttekeha – aurusti süda.

Saadaval on eri tüüpi aurustid vastavalt isiklikule kasutamisharjumuste ja kindlate e-sigarettide tüüpide jaoks.

Küttekeha asetseb aurusti sees ning muudab kuumutusmeetodit kasutades e-vedeliku auruks.

Küttekeha ehk coil ehk kütteelement on kõige tähtsam komponent kogu e-sigareti juures. Küttekeha koosneb orgaanilise puuvillaga ümbritsetud traadist. Paagis olev e-vedelik imbub küttekeha orgaanilise puuvilla sisse ning aku abiga kuumutab traat niisket puuvilla, mille tulemusel tekib aur.

Küttekehad saab jaotada kahte kategooriasse:

  1. Suust-kopsu küttekehad – nende takistus on üldjuhul rohkem kui 1 ohm (erandina ka 0,6ohm) ning need küttekehad imiteerivad tavasuitsu tõmbamist kõige paremini. Suust-kopsu veipimine tähendab seda, et aur tõmmatakse alguses suhu ning seejärel kopsu. Lisaks sellele, on nende küttekehade suurteks plussideks väike e-vedeliku kulu ning kauem kestev aku.
  2. Otse-kopsu küttekehad – teisisõnu ka sub-ohm, nende takistus on üldjuhul 0,1-0,5 ohm. Need küttekehad tekitavad väga palju auru ning töötavad suuremal võimsusel, mis omakorda tähendab suuremat e-vedeliku kulu ning vähem kestvat akut. Otse-kopsu veipimisel aur suhu ei jää, vaid tõmmatakse läbi huuliku kopsudesse.

NB! Küttekeha on kuluosa. Et tagada meeldiv ning 95% vähemkahjulikum kasutajakogemus kui tavasigaretil, tuleb küttekeha regulaarselt vahetada. Kui te seda ei tee, läheb küttekeha kärssama ning tekib ebameeldiv maitse ning e-sigareti tõmbamine ei ole enam ohutu.

Soovitame vahetada küttekeha peale 20ml e-vedeliku ära kasutamist.

E-sigareti aku hoiab kõike töös. Tavakasutuse juures peavad enamus turul olevad akud vähemalt 1 päeva kasutamist vastu. Kuid alati võib juhtuda olukord, kus aku on tühjaks saanud ning inimene pöördub nikotiinivajaduse rahuldamiseks jälle tavasigareti poole. See on väga halb olukord ning sellepärast soovitame alati soetada ka tagavara aku.

Akusid on olemas sisseehitatud elemendiga ning vahetatava elemendiga. Viimase plussiks on see, et kasutajal on võimalus osta rohkem elemente ning neid jooksvalt vahetada, tagades muretu päeva. See aga eeldab lisakulutust, sest elementide eraldi laadimiseks on vajalik elementide laadija.

Samuti on olemas eelseadistatud akud ning seadistatavad akud. Eelseadistatud akud on väga lihtsa ehitusega – nad on mõeldud ühe aurusti ja ühe küttekeha jaoks. Aku väljundvool on tehase poolt seadistatud just selliseks, et antud aurustiga oleks efektiivne koostöö. Seadistatavatel akudel on võimalus kasutada erinevaid töörežiime ning valida endale sobiv võimsus, et veipimiskogemus peenhäälestada just Sinule sobivaks.

  • Vähestel inimestel õnnestub suitsetamine päevapealt maha jätta, ning ainult 7%-l inimestest õnnestub tubakast loobuda meditsiiniliste abivahenditega (plaastrid, nätsud, nõelravi jne).
  • Inglismaa näitel 62% tavatubakast loobujatest suutsid seda teha tänu e-sigaretile, mis muudab e-sigareti 9 korda efektiivsemaks võrreldes traditsiooniliste tubakast loobumise viisidega.
  • Ajaloos esimest korda võime täie kindlusega öelda, et suitsetamisest loobumine on imelihtne. Suurbritannias on e-sigareti abiga tavatubakast loobunud üle 2,56 miljoni inimese.
  • Kõige tähtsam on leida oma vajadustele vastav e-sigaret ja õige nikotiinikangusega e-vedelik, et ei tekiks olukorda, kus Sinu nikotiinivajadus ei saaks rahuldatud.
  • Võttes kasutusele e-sigareti, ei pea totaalne üleminek toimuma kohe. Vähenda suitsetavate sigarettide kogust. Kui tekib suitsuisu, võta hoopis e-sigaret.
  • E-sigaretiga on Sul võimalus väga täpselt reguleerida nikotiini kogust.
  • Peale mõningast kasutamist ja e-sigaretiga harjumist, vähenda nikotiinikogust järk-järgult.
  • Ühel hetkel avastad, et kasutad nikotiinivaba e-vedelikku ning tõmbamise sagedus on vähenenud.
  • Jäta oma suitsupakk alles! Kui Sul peaks tekkima väga suur vajadus tavasigareti järgi, siis ära keela ennast. Kogemused ja tagasiside näitavad, et endale tavasigareti täielik keelamine on see, mis tekitab suitsuisu. Kummalisel kombel on nii, et kui tavasigaret on käepärast, siis puudub tahe selle järele haarata.

Tutvu meie e-poe valikuga!

E-vedelikke klassifitseeritakse propüleenglükooli ja taimse glütseriini suhte järgi, ehk VG/PG.

PG ehk propüleenglükooli ülekaaluga on e-vedelikul tugevam ja intensiivsem maitse. Samuti saab kasutaja sellega parema „kurgu laksu“, mis on tuntav ka tavasigareti kasutamisel. PG ülekaaluga e-vedelikud tekitavad vähem auru.

VG ehk taimse glütseriini ülekaaluga e-vedelikel on maitset vähem ning tundub üldiselt mahedam. Tekitab rohkem auru. Suure VG ülekaaluga e-vedelikud, näiteks 90/10, ei sobi suust-kopsu e-sigarettidele.

Kõige populaarsemad turul olevad e-vedelikud on 50/50 ning 70/30 VG/PG suhtega.                                

Parimad alustamiseks on 50/50 suhtega e-vedelikud. Need töötavad kõikides seadmetes ning aur, maitse ja „kurgu laks“ on tasakaalus. 50/50 suhtega e-vedelikke leiad Nicorex Premium ja SKYsmoke 50/50 seeriate alt.

Samuti alustamiseks ning kasutamiseks suust-kopsu seadmetes on 30/70 VG/PG e-vedelikud. Sellised e-vedelikud leiad SKYsmoke Classic seeria alt.

Aina rohkem populaarsust koguvad 70/30 suhtega e-vedelikud. Sellistel e-vedelikel on „kurgu laksu“ vähem, kuid see eest rohkem auru ning maitse on mahedam. Sellised e-vedelikud töötavad samuti kõikides seadmetes. 70/30 suhtega e-vedelikke leiad Nicorex Signature, Nicorex Gurmee ning SKYsmoke CLOUDS seeriate alt.

Mille järgi valida?

E-sigarette on laias laastus kahte tüüpi: suust kopsu ning otse kopsu tõmmatavad:
1. Tavatubaka kasutamist meenutab kõige enam suust kopsu e-sigaret, sest seda tõmmatakse samamoodi nagu tavalist sigaretti, alguses tõmme suhu ja siis suust kopsu. Sellised e-sigaretid on ökonoomsed – nii e-vedeliku kulu poolest kui ka aku mahutavuse poolest.
2. Otse kopsu e-sigaretid meenutavad oma tõmbamisstiili poolest vesipiipe. Neil ei toimi vahe peal lisatõmmet, vaid tõmmatakse aur otse kopsu.
E-sigareti valikul peab silmas pidama aku mahutavust. Üks suurim põhjus, miks e-sigaretiga ei õnnestu tavatubaka mahajätmine, on aku tühjaks saamine. Selle probleemi vältimiseks tuleks esmasel valikul tegema analüüsi, mitu tavasigaretti Sa päevas tõmbad.

Uuri lähemalt!

E-vedeliku puhul on tähtsal kohal nikotiinikanguse valik. Suur viga, mida tehakse, on liiga lahja nikotiinikangusega e-vedeliku valimine. Selletõttu ei saa inimene oma nikotiinivajadust rahuldatud ning tekibki hetk, kus käsi krabab suitsupaki järgi. Kui te ei ole kindel, milline nikotiinikangus teile sobib, siis võtke mitu erinevat ning katsetage.

Kõik, kes alustavad tavatubaka mahajätmist e-sigareti abil, peaksid valima oma esimeseks e-vedelikuks tubakamaitselise e-vedeliku. See meenutab kõige enam tavatubakat ning selletõttu üleminek e-sigaretile on lihtsam.
 

Mida e-sigareti kasutamisel teada?

Nicorexi e-vedelikud säilivad kuni 2 aastat. Paremini säilib jahedas.

Päikese käes või soojemas temperatuuris rikneb e-vedelik kiiremini.

E-sigareti aurusteid on erinevaid, kuid põhiliselt toimub aurusti täitmine ülevalt. Mõndadel aurustitel käib ülemine kork ära keerates, mõndadel lükates. Aurustit ei tohi tühjaks tõmmata - nii võib küttekeha kõrbema minna. Alati hoidke vähemalt veerand aurusti paagist täis. Samuti, uue küttekeha kasutusele võtmisel, tuleks oodata 3-5 minutit, et e-vedelik jõuaks küttekeha sisse imbuda - vastasel juhul võib jällegi küttekeha kõrbema minna.

Kõik sõltub sellest, kui intensiivselt e-sigaretti kasutatakse. Üldjuhul on e-sigaretid ja e-sigarettide komplektid niimoodi loodud, et aku peaks normaalsel kasutamisel vähemalt 1 päeva vastu. Aku vastupidavust võib pikendada kangema e-vedeliku valikuga.

Normaalkasutuses kestavad akud umbes aasta või 300 laadimiskorda. Neid võib laadida ööpäeva läbi kuna laadijatel on ülelaadimiskaitse. Aku võib olla oma kasutamissobivuse lõpul, ehk siis oled kasutanud seda umbes aasta või üle 300 laadimiskorra. Seda võib kiirendada ebaregulaarne ja ebapiisav laadimine. Igapäevast kestvust aitab hoida see, kui laed aku alati täis.

E-sigareti aku garantii on 6 kuud.

Laadimiskiirus sõltub aku mahutavusest ning USB laadija või võrguadapteri laadimisvoolust. Üldjuhul on laadimisvoolud 0,5A, 1A, 1,5A, 2A või 3A. See näitab mitu amprit tunnis antud laadija laeb. 1 amper = 1000mAh.

Kui võtta näiteks 5000mAh aku, siis 0,5A adapteriga võtab laadimine aega 10 tundi. 2A adapteriga aga 2,5 tundi. 

Osad inimesed on allergilised e-vedelikus sisalduva propüleenglükooli suhtes, mis nähtub köhas ja hingamisraskustes. E-sigaretti ei tohiks kasutada raseduse ajal. Nikotiin on sõltuvusttekitav aine.

E-sigaret võib lekkima hakata erinevatel põhjustel:

1. E-sigareti küttekeha on liiga kaua kasutatud ning õigel ajal mitte vahetatud. Lahenduseks küttekeha vahetamine.

2. Aurusti klaasis on mõra. Kukkumisel või muul füüsilisel jõul võib aurusti klaas katki minna. Enamus e-sigarettide aurustitele pakume ka varuklaase.

3. Palava päikese käes muutub e-vedelik väga vedelaks ning võib e-sigaretist lekkima hakata.

4. Külma talvega tõmbub e-vedelik kokku ning hiljem paisub, mis tekitab samuti lekkimist.

5. E-sigareti küttekeha on valesti paigutatud. Teatud e-sigarettidel peab küttekeha olema konkreetses asendis. Kui küttekeha ei ole õiges asendis, siis võib e-vedelik lekkima hakata.

E-sigareti lurisemine ja e-vedeliku suhu sattumine võib olla tingitud järgmistest põhjustest:
1. Osa aurustumata e-vedelikku on õhukanalisse jäänud.

2. Mõndade aurustitega hakkab e-sigaret lurisema ka peale e-vedelikuga täitmist. Aurusti avamisel kaob aurusti seest vaakum, mis laseb e-vedelikul läbi küttekeha imbuda.
3. Suvel, palava päikese käes, muutub e-vedelik vedelaks ja e-sigaret hakkab lurisema.
4. Talvel, külma ilmaga, tõmbub e-vedelik kokku ning hiljem hakkab paisuma, mis tõttu jällegi e-sigareti hakkab lurisema.
5. E-sigaret on valesti seadistatud. Enamus küttekehade peale on märgitud soovitatav võimsuse vahemik. Kui valitud võimsus on liiga madal, siis osa e-vedelikust jääb aurustumata.

Selleks, et vältida e-vedeliku suhu sattumist ja lurisemist, on olemas üks väga lihtne ja vana liigutus – kraadiklaasi löök!

Võtke üks salvrätik, pange see huuliku ette, ning siis lööge paar korda suunaga alla. Kui võtate salvrätiku eest ära, siis näete, et see on märg. Tänu sellele liigutusele tuli üleliigne e-vedelik õhukanalist välja ning lurisemine on kadunud! Samuti, peale kraadiklaasi lööki võib e-vedelikku olla natukene huuliku ja õhuavade juures. Tõmmake need kohad salvrätiga kuivaks ja veipige muretult edasi!

Küttekeha kärssamise / kõrbemise põhjused:

1. E-vedelik saab paagist märkamatult otsa ning siiski tõmmata. Kuna e-vedelikku paagis polnud, mis niisutaks küttekeha, siis lähebki küttekeha kõrbema. Tuleb alati kontrollida, kas e-vedelikku on piisavalt aurustis ning tühjaks mitte tõmmata.
2. E-sigareti liiga tihe ja intensiivne tõmbamine. Kui teha mitu pikka mahvi järjest ja peale seda veel kohe mitu pikka mahvi järgi, siis e-vedelik ei jõua küttekeha niisutada.
3. Küttekeha ei ole õigel ajal vahetatud. Kui ühte küttekeha kasutada liiga kaua, siis ajapikku ladestuvad maitseainete jäägid küttekehale ja hakkab kõrbemaitset ning mürke eraldama. 
4. Kui peale küttekeha vahetamist hakata kohe e-sigaretti tõmbama. Peale esmast täitmist peale küttekeha vahetamist, on vaja oodata 3-5 minutit, et e-vedelik jõuaks imbuda küttekeha sisse.
5. E-sigaret ei ole õigesti seadistatud. Küttekeha peale on märgitud võimsuse vahemik, millega ta töötab. Kui kasutada liiga suurt võimsust, siis küttekeha läheb kõrbema.

1. Küttekeha võib olla vana või lühises. Proovige uut küttekeha.
2. Aku on tühi. Proovige akut laadida.
3. Sattunud on praak coil, mis ei ulatu aku klemmini. Proovite teist küttekeha.
4. Tegu võib olla defektse e-sigaretiga. Palun pöörduge ostukohta, kus konsultant kontrollib teie e-sigareti üle ning vajadusel teeb garantiivahetuse.

 

×