0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Inglismaa pakub miljonile suitsetajale e-sigareti stardikomplekte

Inglismaa käivitab kampaania "Vaheta, et lõpetada!" (ingl swap to stop), mille raames pakutakse miljonile tavasigarette suitsetavale inimesele e-sigareti stardikomplekte, et aidata neil suitsuvabaks saada. See on esimene omataoline kampaania maailmas ja selle eesmärk on vähendada tavasigaretist tingitud kahjusid. Loe edasi, et teada saada, kuidas see lähenemine suitsetajaid aitab.

Valitsus plaanib pakkuda ka rasedatele suitsetajatele kuni 400 naela (u 455 €), et julgustada neid suitsetamisest loobuma ja valima vähem kahjuliku alternatiivi. Hoolimata sellest, et Inglismaal suitsetab raseduse ajal endiselt 9% naistest, loodab riik, et rahaline stiimul koos nõustamisega suunab kõik rasedad suitsetajad tavasigaretist loobuma juba käesoleva aasta lõpuks. See skeem on esimene omataoline, mis on rakendatud üleriigiliselt ja selle maksumus riigile kahe aasta jooksul on 45 miljonit naela (umbes 51 miljonit eurot).

Inglismaa eesmärk on aastaks 2030 jõuda alla 5% suitsetajate määra ja selle eesmärgi saavutamiseks on vaja täiendavaid meetmeid. Riik kavatseb algatada arutelu kohustuslike nõuannete lisamiseks sigaretipakkidele suitsetamisest loobumise kohta. Terviseminister Neil O'Brien rõhutas, et kolmest eluaegsest suitsetajast kuni kaks sureb suitsetamise tõttu, kuna sigaretid on ainus müügil olev toode, mis õigesti kasutades tapab. Seetõttu pakub riik uut lähenemist suitsetamisest loobumiseks, rahastades riiklikku kampaaniat "Vaheta, et lõpetada!", mis on esimene omataoline maailmas. Kampaania raames antakse miljonile (viiendik suitsetajatest) Inglismaal elavale suitsetajale tasuta veipimise stardikomplektid, mille valimisel on võimalik valida e-sigareti võimsuse ja maitse vahel, et leida endale sobivaim toode.

 

kolmest_kaks_suitsetajat_sureb

 

E-sigaretid suurendavad suitsetamisest loobumise võimalust

Kampaania „Action on Smoking and Health“ tegevjuhi Deborah Arnott sõnul on e-sigaretid suitsetajatele tervitatav vahend suitsetamisest loobumiseks. Eelmisel aastal läbi viidud ulatuslikus ülevaates soovitati veipimist propageerida kui vahendit, mis aitab inimestel tubakatarbimisest loobuda. Kuigi e-sigaretid ei ole täielikult riskivabad, on need siiski vähem kahjulikumad kui tavasigaretid.

2018. aastal korraldatud pilootprojekt kinnitas, et e-sigaretid on tõhus loobumisvahend, kuna 62% osalejatest suutis nelja nädala jooksul pärast projekti lõppemist suitsetamisest loobuda. Võrreldes sellega suutis ainult 37,4% osalejatest suitsetamisest loobuda koos suitsetamisest loobumise nõustamisteenuse ja suitsetamisest loobumise vahenditega, nt plaastrid. Uuringu tulemused näitavad, et e-sigareti stardikomplekti jagamine on soodsaim viis juhtida suitsetajaid vähem kahjulikku alternatiivi valima kui standardne suitsetamisest loobumise nõustamine.

 

Rootsi on märkimisväärselt vähendanud suitsetamismäära

Rootsi on viimase poole sajandi jooksul rakendanud traditsioonilise tubaka tarbimise piiramise meetmeid, et vähendada suitsetamist. Riik on juba 15 aastat toetanud snusi ja nikotiinipatju kui suitsetamise alternatiive ning nüüd on see töö vilju kandnud – alates 2008. aastast on suitsetamise määr langenud 15 protsendilt 5,6 protsendini. 1980. aastatel oli suitsetamismäär Rootsis 35%. Nad on sellest juba palju kasu saanud, sest vähktõve ja tubakaga seotud surmajuhtumite arv on teiste riikidega võrreldes märkimisväärselt madalam. Seega on Rootsi ainus Euroopa riik, kes on ELi suitsuvaba eesmärgi saavutamisele lähedal, olles selle saavutanud 18 aastat varem kui plaanitud aasta 2040.

 

Rootsi eeskuju järgimine võib päästa üle 3,5 miljoni elu 

Rootsi edu tubakatoodete tarbimise piiramisel seisneb kahjude vähendamise strateegiate rakendamises, mille eesmärk on parandada elanikkonna tervist, vähendades tubakatoodete suitsuga kokkupuutumist. Riik muutis põlevate tubakatoodete tarbimise täiskasvanud suitsetajate jaoks vähem atraktiivseks, hõlbustades vähem kahjulike mittepõlevate tubakavormide ja nikotiini kasutamist.

Rootsi on järjekindlalt ja süstemaatiliselt muutnud suitsuvabad ja vähem kahjulikud alternatiivid sigarettide suitsetamisele kättesaadavaks, taskukohaseks ja oma elanikkonnale vastuvõetavaks. Riigi poolt toetatud suitsuvabad valikud, nagu huuletubakas ehk snus ning hiljem ka nikotiinipadjad ja e-sigaretid ehk veibid, on toonud rahvatervisele märkimisväärset kasu. Kui teised riigi järgiksid Rootsi eeskuju ja rakendaksid samu meetmeid, võiks ainuüksi Euroopa Liidus järgmise kümnendi jooksul päästa üle 3,5 miljoni elu.

 

Rootsi_eeskuju_tuleks_järgida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rootsi alkoholi- ja tubakastrateegias aastateks 2016–2020 seadis riik esimest korda eesmärgi vähendada suitsetamist suitsuvaba lähenemise kaudu, soovides tagada, et suitsetamine ei oleks enam peamine rahvatervise probleem. Tubakaga seotud suremuse ja haigestumuse rekordmadalat taset ei saa võrrelda ühegi teise Euroopa riigiga – ELi 26 liikmesriigist on Rootsi üks kahest, kus tubakaga seotud suremus on kaks korda madalam.

Seega võib üleminek e-sigarettidele olla parem ja turvalisem alternatiiv inimestele, kes soovivad suitsetamisest loobuda. Rootsi ja Inglismaa on juba selles vallas edu saavutanud. Kuigi enamik riike on tubaka tarbimise piiramise meetmeid kasutanud edutult, nagu vanuselised müügipiirangud, reklaamipiirangud, maksud ja hoiatussildid terviseriskide kohta, on Rootsi ja Inglismaa alternatiivset lähenemist juba edukalt kasutanud. Edasiste edusammude tegemiseks ja suitsuvaba ühiskonna saavutamiseks tuleks kaaluda teisi lähenemisviise, näiteks järgida Rootsi ja Inglismaa eeskuju.

 

Artikli koostamisel kasutatud allikad

https://news-sky-com.cdn.ampproject.org/c/s/news.sky.com/story/amp/one-million-smokers-to-be-offered-vape-starter-kits-as-part-of-government-swap-to-stop-scheme-12854821

https://www.gmhsc.org.uk/wp-content/uploads/2020/08/E-cig-Eval-Summary19_FINAL.pdf

https://smokefreesweden.org/wp-content/themes/smokefreesweden/assets/pdf/Report%20The%20Swedish%20Experience%20ENG.pdf

×